Oddam Za Chwilę - Porównania pożyczek i chwilówek online.

Jak wyjść z pętli chwilówek?

Wziąłeś pożyczkę, a następnie kolejną, by spłacić poprzednią? Wpadłeś w błędne koło i nie wiesz, jak je przerwać? Nie panikuj! Dobra organizacja wraz ze sprawdzonymi, konkretnymi działaniami pomogą Ci pokonać kłopoty finansowe. Wyjaśniamy, jak wyjść z pętli chwilówek!

Według danych Krajowego Rejestru Długów, ponad 40% Polaków korzystających z kredytów i pożyczek spóźnia się ze spłatą zobowiązań. Jeśli należysz do tej grupy, najprawdopodobniej starałeś się już jakoś rozwiązać swoje kłopoty. Gdy nie ma się pieniędzy na spłatę raty, zwykle prosi się o pomoc bliskie nam osoby lub… inne firmy pożyczkowe. W ten sposób można jednak łatwo wpaść w jeszcze większe tarapaty. Dowiedz się, jak wyjść z pętli chwilówek, by szybko stanąć na nogi!

Nie ignoruj działań windykacji

Wiele osób w chwili uzyskania wezwań do zapłaty i monitów ze strachu udaje, że ich nie otrzymało. Takie postępowanie przynosi odwrotne skutki, dlatego absolutnie nie powinno się tak robić! Za każdą próbę kontaktu się płaci, co dodatkowo zwiększa dług. Przy szczególnie długiej zwłoce sprawa może trafić do sądu, a koszty procesu również zostaną doliczone do zadłużenia.

Na otrzymane wezwanie lub monit trzeba koniecznie odpowiedzieć. W tym celu należy przygotować stosowne pismo (wzory można znaleźć w Internecie) lub w jakikolwiek inny sposób skontaktować się ze swoim wierzycielem i lub/firmą windykacyjną. Jeśli okaże się gotowość do współpracy, może udać się nawet przesunąć termin spłaty, rozłożyć dług na mniejsze raty czy uzyskać inne wparcie. Dzięki temu można szybciej wyjść z pętli chwilówek niż mogłoby się wydawać!

Zapanuj nad całą sytuacją

Bardzo ważna jest dobra organizacja. Jeśli posiadasz kilka zobowiązań w jednym czasie, w stresie możesz pomylić terminy spłaty, zapomnieć o którymś z nich czy popełnić jeszcze inny błąd. Każde potknięcie dodatkowo pogorszy Twoją sytuację. Musisz precyzyjnie rozpisać swój plan działania. Na początek dobrze będzie pobrać pełny raport BIK – uzyskasz go po zalogowaniu się na witrynie Biura Informacji Kredytowej oraz uiszczeniu opłaty w wysokości 39 zł. W ten sposób otrzymasz dostęp do szczegółowych danych odnośnie swojej sytuacji. W raporcie znajdziesz informacje o tym, gdzie masz zaciągnięte zobowiązania, ile rat już spłaciłeś, ile jeszcze pozostało, które z nich są opóźnione, ile wynosi cała kwota Twojego zadłużenia itp. Dzięki temu będziesz mógł przemyśleć, jak wyjść z pętli chwilówek.

W jednym miejscu znajdziesz dokładnie rozpisaną historię i obecną sytuację kredytową. Na tej podstawie możesz rozplanować dalsze działania, tak by niczego nie przeoczyć. Czasem odkrywa się też błędy. Dla przykładu, któraś z firm pożyczkowych mogła omyłkowo nie zamknąć Twojego zobowiązania po jego spłaceniu. Wykrywając takie nieprawidłowości możesz znacznie poprawić swoją sytuację!

Zmień swoje nawyki i postępowanie

W pętlę chwilówek wpadłeś najprawdopodobniej dlatego, że postępowałeś zbyt impulsywnie. Nieoprocentowane pożyczki są bardzo kuszące, ale zwykle trzeba dość szybko je spłacić. Nie zawsze masz przecież pewność, że uda Ci się zdobyć pieniądze na zwrot. Pierwszym krokiem w stronę uwolnienia się od długów jest zaprzestanie sięgania po pożyczki. Są inne sposoby na rozwiązanie tego kłopotu. Jeśli będziesz zmuszony do powzięcia kolejnego zobowiązania finansowego, tym razem powinieneś podejść do tego z większą rozwagą. Postaraj się również w miarę możliwości ograniczyć swoje codzienne wydatki, przechodząc na bardziej oszczędny tryb życia. Dokładnie rozpisuj swój budżet – możesz łatwo skontrolować, na co wydajesz zbyt dużo.

Zdecyduj się na konsolidację zadłużenia

W chwili, gdy pętla chwilówek zaczyna się coraz bardziej zaciskać, świetnym rozwiązaniem okazuje się konsolidacja zadłużenia. W ramach tej usługi możesz połączyć wszystkie zobowiązania w jedno. Dzięki temu możesz wszystkie raty spłacać za jednym zamachem, a dodatkowo okres spłaty zostaje stosownie wydłużony. Firmy pożyczkowe oferujące takie rozwiązanie pobierają za taką usługę dodatkowe opłaty. Mimo to, połączenie zadłużenia może naprawdę Cię ocalić. W ten sposób nie będziesz musiał stale kontrolować, gdzie i do kiedy musisz oddać pieniądze, a także zyskasz nieco więcej czasu na spłatę.

Poproś o pomoc

Problemy z zadłużeniem są wyjątkowo wstydliwymi i stresującymi kłopotami. Wiele osób wpada w pętlę chwilówek właśnie dlatego, że nie chce prosić nikogo o pomoc. To ogromny błąd! Jeśli nie radzisz sobie ze spłatą zobowiązań, postaraj się zapomnieć na chwilę o własnej dumie i poproś o pomoc. Zwróć się do swojego wierzyciela oraz firmy windykacyjnej. Skontaktuj się ze specjalnymi fundacjami, zajmującymi się takimi sprawami. Nie musisz wcale opłacać radcy czy prawnika!

Nawet w najtrudniejszej sytuacji można znaleźć jakieś rozwiązanie. By wyjść z pętli chwilówek musisz przede wszystkim świadomie przeanalizować swoje położenie i uzbroić się w cierpliwość. Proces spłaty nie będzie przyjemny, ale chwila, w której uwolnisz się już od wszystkich zobowiązań, przyniesie długo wyczekiwany spokój oraz poczucie bezpieczeństwa!