Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?
Polacy coraz częściej żyją na kredyt i pożyczają pieniądze. Zwykle zaciągamy kredyty w bankach, ale chętnie pożyczamy też w instytucjach pozabankowych. Niekiedy brak zdolności kredytowej lub inne względy sprawiają, że decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki prywatnej. Takiej pożyczki może nam udzielić krewny, znajomy, ale też obca osoba. W Internecie niektóre portale oferują tak zwane pożyczki społecznościowe – również udzielane przez osoby prywatne, jednak zrzeszone w jednym miejscu. Takie pożyczki zawierane są na rozmaitych warunkach. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne i w jaki sposób zadbać o swoje interesy pożyczając pieniądze od osoby prywatnej?
Pożyczka prywatna – rozwiązanie, kiedy brak zdolności kredytowej
Większość z nas wstydzi się zwracać o pomoc finansową do rodziny i znajomych. Taką opcję traktujemy jak ostateczność i decydujemy się na nią jedynie wtedy, gdy instytucje finansowe nie chcą nas wspomóc. Zwykle brak zdolności kredytowej wynika z innych zobowiązań, które trzeba spłacać, starych długów, które nie były uregulowane na czas, zajęć komorniczych, czy też niskiego dochodu. Każdy bank ma swoje własne procedury i sposoby na ocenę zdolności kredytowej danej osoby. Może więc zdarzyć się, że z negatywną historią BIK nie dostaniemy pożyczki w jednym banku, ale inny udzieli nam jej bez problemu.
Kiedy banki odmawiają, większość osób korzysta z pomocy instytucji pozabankowych, które oferują zarówno pożyczki ratalne, jak i tak zwane chwilówki, czyli pożyczki z krótkim terminem spłaty całości. Warunki udzielenia takiej pożyczki mogą być jednak mało korzystne. Bywa też, że nawet taka instytucja odmawia udzielenia pożyczki, ponieważ klient widnieje w bazach osób zadłużonych lub ma za mały dochód.
W takiej sytuacji jedyną opcją, poza zastawem majątku w lombardzie jest właśnie pożyczka prywatna, czyli udzielona przez osobę prywatną.
Jak powinna wyglądać umowa prywatnej pożyczki?
Kwestie finansowe są bardzo problematyczne, dlatego nawet zaciągając zobowiązanie u kogoś bliskiego, warto zdecydować się na podpisanie umowy. Taka umowa będzie chroniła interesy zarówno jednej, jak i drugiej strony. Oczywiście, bardziej obawiać powinna się osoba, która udziela pożyczki, ale również pożyczkobiorca powinien pamiętać, że brak umowy oznacza, że ktoś może nagle zażądać zwrotu całej kwoty lub zacząć naliczać opłaty, czy odsetki. Nie warto utrudniać sobie życia i najlepiej spisać krótką umowę. Wzór takiej umowy bez trudu znajdziemy nawet w Internecie. Co musi się w niej pojawić?
- Dane pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy, które pozwalają go zidentyfikować,
- numer i seria dowodu osobistego obu stron umowy,
- kwota pożyczanych pieniędzy oraz sposób ich wydania,
- zasady, na jakich pożyczka jest udzielana – czy ma być płatna w ratach, jakiej wysokości i do kiedy,
- ostateczny termin zwrotu pożyczki,
- zapisy dotyczące braku wywiązania się z obowiązku spłaty – możliwość wniesienia pozwu o zapłatę do sądu cywilnego.
Umowę można spisać odręcznie i nie jest wymagane jej notarialne poświadczenie. Ważne, aby sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach i została podpisana przez obie strony. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście dokonanie przelewu środków na rachunek bankowy, ponieważ posiadamy wówczas potwierdzenie transakcji, które można przedstawić w sądzie. W tytule przelewu trzeba również wskazać, że jest to pożyczka.
Warto pamiętać o kwestiach podatkowych, ponieważ tylko pożyczka do określonej kwoty i tylko od konkretnych członków rodziny może zostać zwolniona z opodatkowania. W pozostałych przypadkach pożyczkobiorca jest zmuszony do złożenia w Urzędzie Skarbowym konkretnego formularza i opłacenia podatku. Wykazuje się to również w zeznaniu podatkowym za kolejny rok. Kwestie te najlepiej rozstrzygnąć rozmawiając z prawnikiem, księgową lub nawet pracownikiem Urzędu, który powinien wskazać, jakie są normy prawne.
Jak oddać prywatną pożyczkę?
Chcąc zabezpieczyć również swoje interesy, pożyczkobiorca powinien oddawać raty pożyczki w umówionej kwocie na rachunek bankowy pożyczkodawcy. W ten sposób posiada dowody na dokonanie takich płatności, które będzie w stanie ewentualnie przedstawić w sądzie. Jeśli kwoty przekazywane są z ręki do ręki, można poprosić o podpisanie przygotowanego wcześniej formularza, który potwierdzi kwotę oraz datę wpłaty. Nawet w przypadku bliskiej rodziny zdarzają się nieporozumienia lub konflikty, które mogą z czasem prowadzić do konieczności rozstrzygania sprawy w sądzie. Zwykle takie pożyczki są nieoprocentowane i oddaje się dokładnie taką kwotę, jaką się pożyczyło.
Bardzo ważne jest, aby nie pożyczać od osób prywatnych, których nie znamy i o których nic nie wiemy. Prawdopodobne jest bowiem, że przypadkiem trafimy na osobę nieuczciwą, która później zażąda spłaty znacznie wyższej kwoty. Zdarzają się zastraszania i inne przykre sytuacje, które są niebezpieczne dla pożyczkobiorców. Lepiej samodzielnie poradzić sobie nawet w bardzo trudnej sytuacji finansowej i stopniowo wychodzić z długów, niż pożyczać od osób, które mogą okazać się niebezpieczne.