Oddam Za Chwilę - Porównania pożyczek i chwilówek online.

Gdzie dostanę pożyczkę bez sprawdzania baz?

Dla wielu osób pożyczanie pieniędzy jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym przetrwanie z miesiąca na miesiąc. Nawet osoby osiągające regularne dochody często skarżą się, że ich wynagrodzenie jest zbyt niskie i muszą zaciągać kolejne zobowiązania. Pożyczać można na różne sposoby – w bankach, instytucjach pozabankowych, w lombardach, a nawet od osób prywatnych. Popularne stają się też pożyczki społecznościowe. Jeśli jednak dana osoba pożycza za dużo i nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych, pojawiają się problemy. To nie tylko telefony z firm windykacyjnych i przykra korespondencja, ale przede wszystkim wpisy dokonywane w rozmaitych bazach dłużników. Znajdując się w nich, bardzo trudno jest uzyskać kredyt, a nawet kupić sprzęt na raty. Dzisiaj większość pożyczkodawców właśnie w bazach dłużników weryfikuje swoich potencjalnych klientów, aby sprawdzić ich wiarygodność. W jakim miejscu można pożyczyć środki, jeśli jesteśmy zadłużeni i występują takie negatywne wpisy?

Kto i kiedy może dokonać wpisu w bazach?

Najważniejszą bazą, z której korzystają przede wszystkim banki, ale również inne firmy i przedsiębiorcy jest oczywiście Biuro Informacji Kredytowej. Trafiają tam informacje o wszystkich zobowiązaniach i terminowości ich spłaty. W praktyce oznacza to, że każdy z nas posiada w BIK również pozytywne wpisy na swój temat. Każda rata płatna w terminie zostaje tam skrupulatnie odnotowana. Jeśli opóźnienie w płatności wynosi powyżej 30 dni – wówczas taka informacja również umieszczana jest w rejestrze.

Nie każda firma pożyczkowa ma jednak możliwość dokonania takiego wpisu. Trzeba pamiętać o tym, że BIK to tylko jedna z dostępnych baz. Poza nią, funkcjonuje również Biuro Informacji Gospodarczej, czy ERIFF. Tam znacznie łatwiej jest umieścić dane osoby zadłużonej i informację o jej długu. Dodatkowo, coraz częściej firmy pożyczkowe „dogadują się” ze sobą i same tworzą takie katalogi, w których umieszczają niezbędne informacje o nierzetelnych klientach. Wiele z nich przyznaje później, że weryfikując wnioskodawcę wcale nie korzysta z dostępnych rozmaitych baz, a jedynie z tej, która wskazuje im, czy mają do czynienia z osobą rzetelną i godną zaufania.

Jak pożyczkodawcy weryfikują wnioskodawców?

W przypadku banków i innych dużych instytucji, które operują znacznymi kwotami pieniędzy, nie ma możliwości o zaciągnięciu zobowiązania bez weryfikacji baz dłużników. Oczywiście, niektóre banki udzielają swoim klientom niewielkich pożyczek rzędu dwóch tysięcy złotych bez sprawdzania rejestrów, ale muszą być to osoby zaufane, z doskonałą historią kredytową i posiadające stałe zatrudnienie.

Także firmy pożyczkowe dokonują takiej weryfikacji, choć niektóre z nich opierają się przy tym na historii spłat poprzednich zobowiązań u siebie. Jeśli dana osoba w miarę regularnie dokonywała spłaty, może liczyć na przyznanie jej niewielkiej kwoty rzędu kilku tysięcy złotych.

Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na firmy, które zajmują się udzielaniem tak zwanych chwilówek, czyli pożyczek krótkoterminowych. Niektóre z nich same chwalą się tym, że weryfikują wnioskodawców jedynie w określonych bazach. Wiedząc, że nie znajdujemy się w danej – warto złożyć wniosek, ponieważ decyzja może okazać się pozytywna. Poza tym, wiele zależy od wnioskowanej kwoty, ponieważ przy tych najniższych często inne kryteria mają większe znaczenie – na przykład stały dochód w określonej wysokości potwierdzony przez pracodawcę.

Pożyczki prywatne

Rozwiązaniem dla osób zadłużonych, których dane widnieją w BIK, BIG i innych rejestrach są pożyczki od osób prywatnych. Pomocy można szukać wśród rodziny lub przyjaciół, ponieważ ci nie są w stanie sprawdzić wiarygodności, a często nie mają takiej potrzeby. Warto jednak być osobą uczciwą i poinformować o swoich trudnościach finansowych. Taka pożyczka od osoby prywatnej powinna zostać spłacona priorytetowo.

W Internecie można znaleźć też serwisy, które umożliwiają zaciąganie zobowiązań od różnych osób prywatnych. Wnioskodawca przedstawia tam swoje najważniejsze dane, a jeśli znajdzie się osoba chętna pożyczyć mu pieniądze na dany cel – trzeba dopełnić pozostałych formalności i spisać umowę. Tutaj każdy pożyczkodawca ocenia wnioskodawcę w określony przez siebie sposób i sam decyduje o tym, co wpłynie na jego zdolność kredytową.

Pożyczki w lombardach

Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest po prostu pożyczka pod zastaw wartościowych przedmiotów. Posiadając cenną biżuterię ze złota, starą porcelanę, dzieło sztuki albo nowoczesny sprzęt o dużej wartości, można udać się z nimi do pobliskiego lombardu i pożyczyć pieniądze pod zastaw. Lombard nie sprawdza swoich klientów w żadnych bazach, ponieważ posiada zabezpieczenie na wypadek braku spłaty zobowiązania. Jeśli klient w porę nie spłaci swoich pożyczek – jego majątek jest sprzedawany. Jest to jednak ostateczność, ponieważ lombardy bardzo zaniżają wartość zastawianych w nich przedmiotów. Być może lepszym wyjściem okaże się znalezienie gwaranta, który pomoże w otrzymaniu korzystniejszej pożyczki, płatnej później w dogodnych ratach.