Na czym polega konsolidacja kredytu?
Spłacasz kilka kredytów na raz? Taka sytuacja szybko może stać się problematyczna. Przez nieuwagę można pomylić terminy, zapłacić za małą ratę czy popełnić inne błędy. Wiele osób decyduje się więc połączyć wszystkie zobowiązania w jedno. Wyjaśniamy na czym polega konsolidacja kredytu!
Borykanie się z długami to wyjątkowo stresujące wyzwanie. Często jedno zadłużenie prowadzi do drugiego. Niektóre osoby mogą w pewnym momencie nawet stracić kontrolę nad tym, gdzie muszą spłacać raty. Jednym ze sposobów na wyjście z takich kłopotów jest zespolenie zobowiązań. Dowiedz się, na czym polega konsolidacja kredytu.
Na czym polega konsolidacja kredytu – czym jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytu to połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno. Polega na zaciągnięciu nowego zobowiązania, które ma na celu spłatę wszystkich dotychczasowych zadłużeń. W ten sposób można zintegrować usługi różnego rodzaju, czyli: pożyczki gotówkowe, kredyty gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty ratalne, zadłużenia rachunków bieżących, kredyty mieszkaniowe, a nawet karty kredytowe.
Kredyt konsolidacyjny ma w efekcie mniejszą, korzystniejszą ratę. Dzięki temu można wygodniej płacić ratę, do tego mniejszą niż dotychczas. Oczywiście taka usługa wiąże się z dodatkowymi opłatami, więc w końcowym rozrachunku wydaje się więcej.
Czy konsolidacja kredytu się opłaca?
Wizja uporania się ze wszystkimi długami za jednym zamachem wydaje się bardzo atrakcyjna, ale nie zawsze kredyt konsolidacyjny może się opłacać. Na pewno to dobre rozwiązanie, jeśli ma się kilka zobowiązań i trudno jest już nad nimi wszystkimi zapanować. Czasem zdarza się też, że warunki na rynku tak się zmieniły, że przejście na nową umowę będzie o wiele korzystniejsze. Przy tym zwykle możliwe jest wygodniejsze rozłożenie długu w czasie, co ułatwia odzyskanie płynności finansowej i wyjście z problemów.
Z drugiej strony, konsolidacja kredytu jest możliwa jedynie wtedy, gdy nie ma się żadnych zaległości. Dobrze jest rozważyć tę opcję w chwili, gdy dopiero spodziewamy się problemów lub właśnie udało nam się je uregulować. W przeciwnym razie można uzyskać odmowę.
Przed podpisaniem umowy należy również dokładnie oszacować konsekwencje takiego działania. W niektórych przypadkach należy o wiele więcej dołożyć do całkowitej kwoty spłaty. Przy tym zdarza się, że niektóre firmy potrącają dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę. Warto dokładnie obliczyć, na jakie koszty trzeba się przygotować.
Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytu?
Jeśli spłaca się kilka kredytów (np. za mieszkanie, samochód i firmę), może się zdarzyć, że w wyniku kolei losu raty okażą się zbyt wysokie na obecne możliwości finansowe. Niektórzy ze strachu przed konsekwencjami kompulsywnie sięgają po chwilówki, tymczasowo poprawiając swoją sytuację, a w rzeczywistości ją pogarszając.
Konsolidacja kredytu może pomóc zorganizować wszystkie płatności, zmniejszyć ich wysokość, a także rozłożyć w czasie. Dla wielu osób to doskonały sposób na wyjście z tarapatów lub ich uniknięcie. Na taki krok warto zdecydować się dopiero w momencie, gdy ma się pewność, że nie da się rady dalej spłacać rat na obecnych warunkach. Całkowite koszty są o zwykle o wiele większe, a także trzeba przygotować się na to, że cały proces spłaty dość znacznie się wydłuży. W wielu przypadkach takie rozwiązanie będzie jednak o wiele lepsze niż wizja rosnących długów.
Jak uzyskać konsolidację kredytu?
Proces ubiegania się o kredyt konsolidowany przypomina staranie się o każde inne świadczenie tego typu. Może być udzielony przez bank, ale też instytucje pozabankowe. Klienci są weryfikowani na postawie danych zawartych m.in. w raporcie BIK. Jeśli osoba starająca się o konsolidację spełnia określone warunki, może uzyskać wsparcie. Zwykle najważniejsza jest uregulowana historia kredytowa. Z tego względu zanim złoży się wniosek, nie można dopuścić do żadnych zaległości. Jeśli w przeszłości miało się już podobne problemy, nie musi to źle rzutować na naszą ocenę, ale tylko wtedy, gdy zostały pomyślnie rozwiązane.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednio wysoka zdolność. Pozwala ona ocenić, czy klient jest w stanie spłacić przedstawioną mu ratę kredytu konsolidacyjnego. Osoby bez zdolności kredytowej nie mają szansy na uzyskanie tej usługi w żadnym banku, ale niektóre firmy pożyczkowe przewidują taką możliwość.
Zanim uzyska się zgodę na konsolidację, należy przedstawić dokumenty umów, które mają być przedmiotem nowego zobowiązania. Dużą różnicą jest też to, że przyznane z kredytu środki nie są wypłacane na konto klienta, ale są przeznaczane bezpośrednio na poczet spłaty. Jest to świetne zabezpieczenie w przypadku osób, które mają kłopoty z niekontrolowanymi wydatkami.
Konsolidacja kredytu to świetny sposób na uniknięcie kłopotów i długów. Jeśli czujesz, że obecne zobowiązania zaczynają Cię zbyt obciążać, zastanów się nad scaleniem ich w jedno. Zanim jednak podejmiesz decyzję, zapoznaj się z co najmniej kilkoma różnymi ofertami!