Oddam Za Chwilę - Porównania pożyczek i chwilówek online.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Każda osoba, która kiedykolwiek wzięła pożyczkę lub kredyt, znajduje się w specjalnych bazach danych kilku instytucji. W ten sposób banki oraz firmy pożyczkowe przed podpisaniem umowy mogą sprawdzić, czy potencjalny klient jest osobą godną zaufania. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK – bazie Biura Informacji Kredytowej!

Borykasz się z długami? A może masz podejrzenia, że ktoś wziął kredyt podszywając się pod Ciebie? Wszystkie niezbędne informacje o Twojej sytuacji znajdziesz m.in. w raporcie Biura Informacji Kredytowej. Dowiedz się, w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do bazy BIK!

Czym jest BIK?

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki w 1997 roku. Instytucja ta powstała w celu gromadzenia, integrowania i udostępniania danych klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. W ten sposób pracownicy tej branży mogą w łatwy sposób wymieniać się informacjami o osobach ubiegających się o wsparcie finansowe. Za pomocą kilku kliknięć sprawdzają ich wiarygodność. Takie bazy danych są również niezwykle przydatne w monitorowaniu stanu zadłużenia oraz wykrywaniu przestępstw kredytowych. Dostęp do nich mają nie tylko upoważnione instytucje, ale także konsumenci.

Jakie informacje gromadzi BIK?

W raportach BIK znajdują się dane o wszystkich transakcji kredytowych – przeszłych, a także tych wciąż spłacanych. Są one bardzo szczegółowo opisane. Odnotowuje się wszelkie opóźnienia, prolongaty, ogólny stan zadłużenia, wysokość rat i wszystkie inne ważne kwestie. Na tej podstawie można ocenić ryzyko kredytowe, jakim jest obciążony dany klient.

Narzędziem przyspieszającym analizę jest specjalna ocena punktowa, czyli tzw. scoring. Może wynosić od 0 do 100 pkt, co przekłada się na oceny: doskonałą, bardzo dobrą, dobrą, umiarkowaną i niską. Kryteriami, na podstawie których się ją oblicza, są głównie: terminowość, aktywność kredytowa, wykorzystanie limitów kredytowych oraz doświadczenie w spłacaniu pożyczek.

BIK gromadzi także wszystkie dane dotyczące długów, nie tylko związanych z kredytami. Zawiera informacje finansowe z BIG InfoMonitor S.A., czyli dane o zaległościach w spłacaniu rachunków za energię, gaz czy rat za zakup towarów.

Dokładnie odnotowywane są również wszystkie zapytania o Twoje dane. Jeśli chcesz, możesz sprawdzić, które podmioty pobrały Twój raport BIK do wglądu. Mogą być to banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy nawet firmy telekomunikacyjne. By mogły to zrobić, muszą uzyskać od Ciebie zgodę, dlatego każda aktywność, o której nie wiesz, powinna być alarmująca.

Dlaczego warto sprawdzać swój raport BIK?

Raport BIK szczególnie warto sprawdzać w trzech okolicznościach. Po pierwsze – gdy masz zamiar ubiegać się o kredyt. W banku z pewnością sprawdzą Twoje dane, dlatego zajrzyj do nich jako pierwszy. W ten sposób możesz wykryć ewentualne błędy lub np. poprosić o usunięcie przedawnionych zapisów.

Po drugie, koniecznie powinieneś sprawdzać swój raport BIK, jeśli borykasz się z długami. W ten sposób możesz na bieżąco kontrolować, ile jeszcze pieniędzy musisz spłacić, w jakim czasie i gdzie. W stresie można się pomylić lub zapomnieć o terminach, a każdy błąd zostanie odnotowany w systemie. Zadbaj o to, by dokładnie, uważnie się rozliczać – wtedy szybciej uda Ci się wyjść z kłopotów finansowych.

Po trzecie, natychmiast sprawdź swój raport BIK, jeśli masz podejrzenie, że ktoś mógł wziąć na Ciebie pożyczkę. Może się tak zdarzyć, gdy np. stracisz portfel z dokumentami czy przypadkiem otworzysz mail lub SMS z zawirusowanym linkiem. Współcześnie pożyczkę da się wziąć nawet przez Internet, dlatego łatwo można paść ofiarą oszustów. Im szybciej wykryje się takie przestępstwo, tym lepiej!

Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

By sprawdzić, czy jest się w bazie danych BIK, należy pobrać swój raport. Wnioskować o dostęp do niego można na kilka sposobów:

  1. zamawiając go online, na stronie www.bik.pl,
  2. za pośrednictwem bankowości online (opcję tę umożliwia m.in. PKO BP, Idea Bank czy Inteligo),
  3. składając stosowny wniosek w placówce Poczty Polskiej.

Bezpłatnie można uzyskać okrojoną wersję raportu, czyli tzw. informację ustawową. Da się ją zamówić co pół roku, ale czeka się na nią nawet ok. 30 dni. Wtedy dostaje się jedynie podstawowe dane, np. bez dokładnych kwot obecnych zadłużeń.

Dostęp do pełnego raportu BIK jest płatny – kosztuje ok. 39 zł. Otrzymuje się go tego samego dnia i zawiera komplet informacji. Znajdują się w nim również wygodne, przejrzyste wykresy, szczegółowe dane o wszystkich zadłużeń, a nawet porady, jak można poprawić swój scoring.

Za dodatkową opłatą można także wykupić tzw. usługę alertów BIK. Wtedy za każdym razem, gdy do bazy zostaną wprowadzone jakiekolwiek nowe informacje na Twój temat albo gdy ktoś będzie sprawdzał Twój raport, otrzymasz powiadomienie SMS lub e-mail.

Zastanawiasz się, czy jesteś w BIK? Jeśli masz jakiekolwiek powody do niepokoju, nie czekaj dłużej! Wejdź na stronę główną Biura Informacji Kredytowej i szybko zamów swój raport!