Oddam Za Chwilę - Porównania pożyczek i chwilówek online.

Krajowy rejestr długów – jak go sprawdzić?

Coraz więcej instytucji sprawdza swoich klientów w tak zwanych bazach dłużników. Przede wszystkim, każdorazowo, kiedy wnioskujemy o udzielenie kredytu lub pożyczki w banku, czy przyznanie limitu odnawialnego albo karty kredytowej analitycy weryfikują, czy nasze dane osobowe widnieją w takim rejestrze i w jakim kontekście się tam pojawiły. Coraz częściej również instytucje pozabankowe, które udzielają pożyczek mają możliwość dokonania takiego wpisu, kiedy pożyczkobiorca zwleka z płatnościami kolejnych rad. Do baz mają prawo nas wpisywać też firmy udzielające chwilówek, operatorzy telefoniczni, energetyczni, uczelnie i każda firma, która potrafi udowodnić, że jest naszym wierzycielem. Najpopularniejsza baza to Krajowy Rejestr Dłużników, z którego korzystają najważniejsze instytucje. Fakt takiego wpisu może bardzo zaszkodzić naszej zdolności kredytowej i na wiele lat zniwelować plany dotyczące dużego kredytu.

Dlaczego warto sprawdzać KRD?

Poza tym, że różnego rodzaju instytucje przed udzieleniem nam pożyczki lub podpisaniem z nami umowy na świadczenie usług mają możliwość sprawdzania nas w rejestrze, możemy to także robić sami. Zaleca się, aby przynajmniej raz na pół roku sprawdzać swoją historię kredytową i weryfikować, czy nie zapomnieliśmy o jakiejś płatności lub ktoś nie wziął na nas zobowiązania finansowego. Taka ostrożność może nas uchronić przed poważnymi konsekwencjami finansowymi i wieloma nerwami.

Jak sprawdzić KRD krok po kroku?

Weryfikacja przez pracownika może potrwać do 24 godzin, jednak zwykle trwa to kilka minut. Poprzez przycisk „sprawdź mój pesel” istnieje możliwość wygenerowania raportu o swojej osobie. W przypadku konta bezpłatnego każdy ma możliwość generowania takiego zestawienia raz na pół roku. Dodatkowo, również dwa razy do roku można sprawdzić, kto weryfikował nasze dane w KRD.

Czy opłaca się wykupić pakiet płatny?

Poza bezpłatną opcją umożliwiającą generowanie raportu dwa razy do roku, można też zdecydować się na pakiet płatny. Umożliwia on generowanie takich danych w nieograniczonych ilościach. Jeśli zależy nam na takiej opcji – warto opłacić swoje konto, ponieważ koszty są niewielkie. Dodatkowo, bez limitu możemy sprawdzać, kto szuka nas w Krajowym Rejestrze Dłużników. Mamy także możliwość dodania aż dziesięciu naszych dłużników w każdym miesiącu. Koszt konta to zaledwie 4,90 zł miesięcznie i nie więcej niż 60 zł w roku. Osoby, które często korzystają z tak zwanych chwilówek, czyli krótkoterminowych pożyczek pozabankowych powinny zainwestować, aby móc sprawdzać czy wszystkie zobowiązania faktycznie są uregulowane i nikt nie zgłasza żadnych wierzytelności.

Czy wpis w KRD i innych bazach uniemożliwia otrzymanie kredytu?

Bardzo często potencjalnych dłużników straszy się tym, że w przypadku braku płatności w ciągu konkretnej ilości dni zostaną zgłoszeni do KRD. Dla wielu osób jest to dość skuteczny straszak, ponieważ obawiają się, że nie będą mogły liczyć na uzyskanie zdolności kredytowej w przypadku chęci pożyczenia środków z banku lub innej instytucji.

Faktycznie, wszyscy pożyczkodawcy weryfikują dziś swoich klientów w bazach dłużników, takich jak:

Negatywny wpis nie oznacza jednak całkowitej utraty zdolności kredytowej. Każdorazowo analityk banku sprawdza, czego dotyczy wpis i na jaką kwotę powstał. Pod uwagę bierze się również szereg innych czynników, takich jak wiek klienta, jego dochody, rodzaj gospodarstwa domowego, ilość zobowiązań i historia rachunku w danym banku. Jeśli chcemy pożyczyć większą kwotę zawsze musimy się obawiać, że negatywny wpis wpłynie na ocenę banku. Chcąc jednak pożyczyć kilka tysięcy złotych możemy mieć nadzieję, że inne czynniki wpłyną na tyle pozytywnie na ocenę banku lub pożyczkodawcy, że przymknie oko na powinięcie się nogi.

Na pewno problem z uzyskaniem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego mają osoby, które są wpisywane do KRD i pozostałych rejestrów częściej. Tacy dłużnicy unikający spłaty w sposób przewlekły muszą czekać nawet pięć lat, aby móc pożyczyć jakieś pieniądze, kupić sprzęt na raty, czy nawet podpisać umowę z telefonią komórkową.

Pożyczki dla osób widniejących w KRD

Coraz więcej firm pozabankowych oferuje możliwość uzyskania pożyczki nawet w przypadku osób zadłużonych. Niektóre z nich deklarują, że nie weryfikują w danej bazie, a inne wolą pożyczyć, jednak oferują dość niekorzystne dla pożyczkobiorcy warunki. Należy się przestrzegać tego typu rozwiązań i traktować je jako ostateczność.